10 października
Corocznie od 1992 roku na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Zainicjowany został przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health), by zwiększać świadomość społeczną na temat problemów związanych ze zdrowiem psychicznym oraz wspierać szerzenie wiedzy w tym zakresie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisuje zdrowie psychiczne jako dobrostan psychiczny i społeczny człowieka oraz zdolność do rozwoju i samorealizacji.
Zdrowie psychiczne jest fundamentem dobrego samopoczucia i efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie. Oznacza wiele więcej niż brak zaburzeń psychicznych.
10 zasad zdrowia psychicznego:
1. Umiejętność radzenia sobie z emocjami – w dzisiejszych czasach często żyjemy w szybkim tempie, co może sprzyjać odczuwaniu przemęczenia, przytłoczenia czy utrzymującego się przez dłuższy czas stanu napięcia. Aby poradzić sobie z emocjami, pomocne będzie znalezienie sposobu, który pomoże Ci zmniejszyć napięcie – rozmowa z kimś bliskim, spacer, ulubiony rodzaj aktywności fizycznej czy gorąca kąpiel
2. Relacje międzyludzkie – pielęgnowanie więzi z innymi ludźmi, możliwość porozmawiania zarówno o dobrych chwilach jak i sytuacjach trudnych, zapewnia poczucie wsparcia i w dużym stopniu wpływa na dobre samopoczucie.
3. Dbanie o aktywność fizyczną – ruch przyczynia się do zwiększania wydzielania endorfin, które pomagają poprawić nastrój oraz zmniejszyć uczucie bólu. Sprzyja także redukcji produkcji kortyzolu – hormonu wydzielanego w reakcji na stres. W związku z tym, ruch jest pomocny w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak napięcie, lęk, złość czy obniżony nastrój. Zgodnie z nowymi zaleceniami WHO dorośli (18-64 lata) powinni wykonywać aktywność fizyczną przez 150–300 minut tygodniowo o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut o dużej intensywności. Wśród dzieci i młodzieży wymaga się średnio 60 minut dziennie aktywności o umiarkowanej lub dużej intensywności aerobowej.
4.Zdrowe odżywianie – zbilansowana dieta może przyczyniać się do większego poziomu energii w ciągu dnia i siły, żeby zmagać się z codziennymi wyzwaniami.
5. Higiena snu – zbyt mała ilość snu może prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią, do spadku odporności oraz wahań nastroju. Brak snu zwiększa uczucie głodu i powoduje apetyt na pokarmy wysokokaloryczne np. słodycze. Zgodnie z wynikami badań, odpowiednia ilość snu dla osoby dorosłej to 7-9 godzin.
6.Dbanie o swoje potrzeby – zauważanie i słuchanie swoich potrzeb jest bardzo ważne dla utrzymania dobrego samopoczucia. Jeśli zapytamy siebie o to, czego dzisiaj potrzebujemy i zajmiemy się swoimi emocjami, zaowocuje to tym, że nasze potrzeby i uczucia nie będą tłumione i spychane na bok, co pozytywnie wpływa na poczucie spełnienia i zadowolenia.
7.Badania profilaktyczne – jeśli odczuwasz obniżony nastrój lub inne dolegliwości, warto zrobić badania. O wyborze badań z medycznego punktu widzenia, pomoże zdecydować lekarz. Przy odczuwaniu obniżonego nastroju warto sprawdzić poziom tyreotropiny (TSH) – hormonu tarczycy oraz hormonów płciowych.
8. Unikaj używek – alkoholu, substancji psychoaktywnych, energetyków – substancje te mogą prowadzić do szybkiego poczucia rozluźnienia, natomiast regulacja emocji za pomocą używek może nasilać stany depresyjne, lękowe i prowadzić do uzależnienia.
9.Wypoczynek – szczególnie na świeżym powietrzu – pozwala na zmniejszenie uczucia przemęczenia, dodaje energii, zwiększa kreatywność, poprawia funkcje poznawcze i pozwala spojrzeć na różne trudności z innej perspektywy. Znalezienie czasu dla samego siebie jest bardzo ważne w zachowaniu balansu między sprawami zawodowymi a prywatnymi, co pozwala ponieść jakość życia.
10. Wsparcie specjalisty – jeśli odczuwasz trudności dnia codziennego i ciężko jest Ci sobie z nimi poradzić, warto dla Twojego zdrowia psychicznego zgłosić się po pomoc specjalisty- w zależności od potrzeb – psychologa, psychoterapeuty lub lekarza psychiatry.
Rodzicu/Opiekunie Prawny jeśli zauważasz, że Twoje dziecko przeżywa problemy, być może warto skorzystać z pomocy specjalistów z naszej szkoły:
Bieniek Krystyna pedagog specjalny
poniedziałek 9.00-13.00
wtorek 10.30- 13.30
Mizera Małgorzata pedagog specjalny
poniedziałek 7.20-8.50; 9.35-11.05
wtorek 7.00- 8.00
środa 13.30-16.30
Nowakowski Jan pedagog szkolny
poniedziałek 8.00-15.00
wtorek 8.00- 14.00
środa 8.00-14.00
czwartek 10.00- 14.00
piątek 10.00- 13.00
Kozłowska Marta psycholog
poniedziałek 7.00-14.00
wtorek 8.00- 15.00
środa 7.00-13.00